Domowe metody na bielsze zęby. Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

Piękny, biały uśmiech to marzenie wielu osób. Jednak nie każdy chce czy może pozwolić sobie na profesjonalne wybielanie zębów.

Dlatego też przedstawiamy Wam domowe sposoby na białe zęby.

Czytajcie dalej.

Codzienna higiena jamy ustnej

Podstawą do otrzymania bielszych zębów oraz utrzymania na dłużej ich czystej bieli jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Przede wszystkim musi być ona regularna. Myjmy zęby dokładnie. W przypadku mycia ich po posiłku odczekajmy około 30 minut.

Ponadto, wyczyścić należy również język oraz policzki, a nie tylko same zęby. Mile widziane jest korzystanie z płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej.

Znaczenie ma także szczoteczka jaką wybieramy. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy korzystamy ze szczoteczki średniej lub twardej. Miękka może nie poradzić sobie z osadem czy kamieniem nazębnym.

Pamiętajmy, jednak, że wybór szczoteczki nie zależy wyłącznie od tego jaki efekt chcemy uzyskać, ale głównie od kondycji naszych zębów czy dziąseł.

Olej kokosowy

Do skuteczności oleju kokosowego jako naturalnego specyfiku wybielającego zęby wiele osób podchodzi, delikatnie mówiąc, dość sceptycznie.

No bo jak to tak? Olej wybiela zęby?

A i owszem. Wybiela. I jest to zdanie nie tylko osób korzystających z tego rozwiązania, ale nawet dentystów.

Wybielanie zębów olejem kokosowym nazywa się ssaniem oleju i polega na płukaniu ust olejem kokosowym przez około kwadrans każdego dnia. A dodatkowo metoda ta nie podrażnia ani zębów, ani dziąseł.

Woda utleniona (nadtlenek wodoru)

Korzystanie z wody utlenionej w celu wybielenia zębów jest sposobem dość kontrowersyjnym. I znajduje ona podparcie w specjalistycznych preparatach mających wybielać zęby. Jednak stężeniu nadtlenku wodoru w tego rodzaju środkach wynosi około 30%, a w wodzie utlenionej zaledwie 3%.

Mimo dość znaczącej różnicy stężeń, woda utleniona nadal jest dobrym preparatem do rozjaśniania przebarwień, a dodatkowo niszczone zostają bakterie beztlenowe.

Uważajmy jednak, aby nie przesadzić z częstotliwością korzystania z nadtlenku wodoru, ponieważ możemy wtedy zaszkodzić dziąsłom oraz śluzówce.

Domowe metody na bielsze zęby. Jak wybielić zęby domowymi sposobami - smiley-project.pl
Czym i jak wybielać zęby w domu?

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest często stosowanym środkiem czyszczącym. Doskonale sprawdza się także jako środek dezynfekujący powierzchnie. Dawniej wykorzystywano go nawet do dezynfekowania ran.

Jednak nie tylko takie są jego zastosowania. Ocet jabłkowy pomoże również pozbyć się przebarwień oraz kamienia nazębnego. Wystarczy raz dziennie przed szczotkowaniem wypłukać usta mieszanką składającą się z maksymalnie 1 łyżeczki octu jabłkowego oraz 1 szklanki czystej wody.

Czystek

Czystek jest rośliną leczniczą o wielu prozdrowotnych właściwościach. Jednym z wykazywanych przez tę roślinę działań jest wybielanie zębów. Magia bielszego uśmiechu poprzez płukanie zębów naparem z czystka polega na jego działaniu antybakteryjnym.

Składniki obecne w czystku mają bowiem rozkładać, tak zwany, bakteryjny biofilm, czyli mikroorganizmów, których jedynym i najważniejszym celem jest przetrwanie.

Kurkuma

Chociaż kurkuma kojarzy nam się głównie z intensywnym żółtym kolorem stosowanym również jako naturalny barwnik to również ta roślina ma zdolności pogłębiające biel zębów. Dodatkowo, działa ona również antyseptycznie oraz przeciwgrzybiczo.

Wystarczy stosować ją regularnie dwa razy w tygodniu, a zauważymy różnicę.

Nie myjmy jednak zębów samą sproszkowaną kurkumą, a dodawajmy ją do naszej standardowej pasty do zębów bądź mieszajmy z olejem, na przykład olejem kokosowym, który również ma właściwości wybielające.

Marchew

Z marchwią sytuacja jest podobna jak w przypadku kurkumy. Pierwsze co przychodzi nam na myśl to pomarańczowa barwa warzywa.

Jednak raczej niewiele osób jest świadomych, że spożywanie surowej marchwi jest dobre nie tylko dla naszego zdrowia, ale również zębów. Składniki obecne w tym warzywie pozwalają na rozjaśnienie przebarwień nazębnych oraz poprawę kondycji dziąseł.

Podobne do marchwi właściwości wykazują również jabłka oraz seler.

Truskawki

Truskawki zawierają kwas jabłkowy, który pozwala na skuteczne i widoczne wybielenie zębów. Aby cieszyć się efektem należy zrobić miazgę ze świeżych truskawek, a następnie wetrzeć ją w zęby, pozostawić na chwilę, a następnie wypłukać usta.

Miejmy jednak na względzie, że truskawki zawierają również cukier, który już taki dobry dla naszych zębów nie jest.

Skórka banana

Banan niezaprzeczalnie jest bardzo smacznym owocem. Jednak również skórka od banana może się na coś przydać. Zawarte w skórce składniki aktywne sprawiają, że nie tylko wybiela ona zęby, ale również pomaga zwalczyć kamień nazębny.

Jak wybielić zęby tą metodą? Wystarczy pocierać zęby wewnętrzną stroną skórki przez około 2 minuty. Zabieg ten warto powtarzać dwa razy dziennie i stosować przez minimum 2 tygodnie.

Jeśli ktoś zastanawiał się co zrobić ze skórką od banana, to teraz odpowiedź jest już chyba oczywista. 😉

Domowe metody na bielsze zęby. Jak wybielić zęby domowymi sposobami - smiley-project.pl
Jak NIE wybielać zębów i dlaczego?

Jakich domowych sposobów wybielania zębów należy unikać?

Niestety, ale nie wszystkie domowe sposoby dotyczące wybielania zębów są godne polecenia. Niektóre spowodują więcej problemów z zębami niż nam pomogą.

Dlaczego?

Ponieważ przyczyniają się do osłabiania szkliwa, a dodatkowo mogą podrażniać dziąsła czy być powodem nadwrażliwości zębów.

Do środków, którymi lepiej nie wybielać w domu zębów należą:

  • soda oczyszczona,
  • sól,
  • sok z cytryny.

Korzystanie z nich nie tylko pogorszy stan szkliwa, ale w niektórych przypadkach nawet nie wybieli zębów. Weźmy na ten przykład sodę oczyszczoną. Nie wybiela ona zębów, a jedynie usuwa osady nagromadzone na zębach.

Czego unikać, aby zęby znów nie zrobiły się żółte?

Nawet jeśli uda nam się wybielić zęby, czy to w domu czy u specjalisty, to powinniśmy uważać na rzeczy, które powodują powstawanie przebarwień oraz zmianę koloru zębów.

Wśród nich znajdują się wszelkiej maści potrawy oraz napoje z silnymi barwnikami. I to nie tylko sztucznymi!

Do najbardziej zażółcających zęby napojów należy kawa, czerwone wino, sok żurawinowy oraz sok grejpfrutowy. Nie należy się jednak całkowicie ich wyrzekać, a jedynie ograniczyć ich spożywanie. Można również  stosować metody, które ograniczą kontakt kawy czy soków z zębami, na przykład picie przez słomkę.

Z kolei jeśli mowa o innych rzeczach niż spożywcze, które barwią zęby to największym grzechem osoby walczącej o piękną biel zębów jest palenie papierosów. W ich przypadku nawet regularne szczotkowanie zębów najlepszymi pastami czy różnorodne domowe metody to może być za mało.

Kiedy nie należy podejmować prób jakiegokolwiek wybielania zębów?

Gdy chcemy mieć idealnie białe zęby powinniśmy mieć na względzie, że nie zawsze będzie to dla nas osiągalne. Rezygnacja z podejmowania prób wybielania zębów jest zalecana, gdy:

  • mamy ubytki,
  • borykamy się z chorobami dziąseł oraz przyzębia,
  • cierpimy na paradontozę,
  • mamy nadwrażliwe zęby,
  • jesteśmy w ciąży lub karmimy piersią.

Zobaczcie w poniższym filmiku jak wygląda skuteczność niektórych domowych metod na bielsze zęby:

Czy stosujecie jakieś sposoby na wybielanie zębów?

Dajcie znać w komentarzach.